Najbližšia akcia
Názov:žiadne akcie až do odvolania
Kde:
Kedy:
Info:Vladimír Ješko - predseda klubu tel: 0903 241 847, Vlado
Dnes je Sobota, 13. Apríl 2024, sviatok má Aleš

Chalupná kronika 2010 – 2011

Posledný deň na chalúpke. Na obed odchádzajú Ctibor, Bejka a Ondro, ostatní – lyžiari aj nelyžiari - ideme na prechádzku na Brezovo. Lyžiari na lyžiach, nelyžiari bez lyží. Peťo ostáva na chalupe kúriť a ťuká do počítača. Po zotmení ešte nejaké diáky, potom sa lúči Pelé s Majkou a vyrážajú proti noci k domovu. Na chalupe ostávajú len tí najskalnejší – Svaťa, Milan, Peter a Péťa, aby si užili posledný pekný večer pri praskajúcich kachliach.

Výborovka na snehu

Túto zimu prišiel sneh neočakávane skoro. Rýchlo sme oprášili bežky a vyrazili na Pezinskú Babu. Zišli sme sa všetci členovia výboru klubu, ako revíznu komisiu sme so sebou mali zástupcov mládeže Barborku a Piatka. Akciu sme zahájili na Chate pod vrchom. Pele, Vlado Ješko

Výlet na Sonnwendstein

Kopec Sonnwendstein sme často vídali pri našich bežkárskych výpravách na Panoramaloipe. Rovnako aj pri turistických výpravách do blízkych pohorí – Schneeberg, Rax, Hohe Wand, Fischbacher Alpe. Okukaný sme ho už mali dosť a 24. októbra sme na tento pekný kopec aj vystúpili.

Turistický smerovník pred domčekom KST

V stredu 13. októbra 2010 bol pred Ústredím Klubu slovenských turistov nezvyčajný ruch. Značkári Klubu bratislavských turistov stavali pred zrakom desiatok prizerajúcich sa turistov značkársky smerovník pri domčeku KST. Smerovník slávnostne odhalil predseda KST, Peter Perhala.

Európske hory

Keď sa stredovekí moreplavci vracali z ďalekých plavieb, prvé, čo uvideli, boli mohutné, bielo svietiace hory na severnom pobreží Španielska v Cantábrii. Bolo to prvé, čo uvideli na Európskom kontinente, preto ich nazvali Picos de Europa, Európske hory. A do týchto divokrásnych vápencových Európskych hôr sme sa v septembri 2010 s kamarátom Jindrom vypravili.

Čuntava

Od 10. do 15. augusta sa uskutočnila naša tohtoročná najpočetnejšia klubová akcia. Zorganizoval ju Boris Otmar a zúčastnilo sa na nej 14 členov alebo priateľov TK Štart. Chata Rita na Čuntave so svojim nádherným okolím bola vynikajúcim miestom pre takúto akciu, na svoje si prišli pešiaci aj cyklisti.

KTM Radweg

Kamp – Thaya – March Radweg (skrátene KTM) je ďalšou z rakúskych diaľkových cyklistických ciest, na ktorú sme sa vypravili. Trasa sa začína pri Dunaji v meste Krems, sleduje toky troch riek – Kampy, Dyje a Moravy, aby skončila neďaleko Bratislavy v Hainburgu. Dlhá je 485 kilometrov a o časté kopce v jej priebehu vôbec nie je núdza, celkové prevýšenie na trase je niečo málo vyše 4000 metrov. Trasa vedie rakúskou oblasťou Waldviertel a Weinviertel, ktoré – ako už názov napovedá – sú charakteristické v prvej časti rozsiahlymi lesmi a v druhej nekonečnými vinohradmi. O hrady, zámky, kláštory a iné pamiatky a zaujímavosti na trase nie je núdza.

Lugauer

Lugauer, 2217 metrov vysoký kopec, sa nachádza v Ennstalerských Alpách. Je to nádherný kopec, mohutná, majestátna pyramída. Už dvakrát som sa pokúšal o výstup naň, vždy ma odrazil. Nie že by výstup naň bol taký ťažký, ale nepustilo nás počasie. Poprvýkrát súvislý dážď, podruhýkrát nás zasa búrka zahnala na ústup už tesne pod vrcholovým hrebeňom. Tretí pokus dáva nádej na úspech, taká pozitívna predpoveď počasia, ako je na tento víkend, ešte toho roku nebola.

Hochgolling

Naše putovanie sa začalo na parkovisku v doline Goriachtal, kam sme po štyroch hodinách cesty dorazili niečo po desiatej. Stúpame krásnou dolinou cez Goriachwinkel, Goriachbach nám predviedol dva mohutné vodopády. Na chate Landawirsee Hutte sa posilníme pivom (zo zásob chatára) a obedom (zo zásob vlastných); pozorujeme pri tom mohutný kopec Hochgolling, náš zajtrajší cieľ, na ktorý je z chaty vskutku impozantný pohľad.

Výlet na Raxalpe

Pôvodne sme mali v pláne náročnú túru vo vzdialenejších kopcoch, ale aby sa dodržala tohoročná tradícia, pre nepriaznivú predpoveď počasia sme opäť na poslednú chvíľu zmenili plány a namiesto troch dní do Schladmingských Táur ideme iba na jeden do Raxalpe. Sobota má byť ešte pekná, treba ju využiť.

Májový Durre Wand

Na nedeľu 23. mája sme sa opätovne vychystali na Schneeberg. Opätovne hovorím preto, lebo sme tam boli vychystaní už raz, 2. mája, pre nepekné počasie sme však akciu odložili. No ani tentoraz to nevyzerá ružovo.

Výlet na Buchlov a Žarnov

Pôvodne to mal byť tradičný víkend na bicykloch na Nemčekoch, všetci meteorológovia sa však proti nám spikli a predpovedali také hrozné počasie, že sme sa neodvážili na bicykel ani len pomyslieť. Nuž sme vyrazili v značne oklieštenej zostave len tak napešo.

Malokarpatský CikCak

Blíži sa sobota. A nie hocaká. Tretí raz organizujeme Cik Cak. Prídu ľudia? Koľkí? Bude pršať? Koľko?
Znova raz prežívame trochu napätia a zvedavosti pred štartom nášho diaľkového pochodu. Sledujeme predpovede počasia a drkoceme zubami už večer pred obrazovkou televízie či počítača. Kupujeme pršiplášte a balíme celty na kontroly.

Od Dyje a k Dyji stokrát inak

Veľkonočné sviatky trávi Pele aj s rodinkou už tradične v prírode. Tento rok sa k nemu pridali aj Milan Patrovič so synom Lukášom a Vlado Ješko s Renatkou. Cieľom ich výletu bolo mestečko Vranov nad Dyjí a okolitá krajina Podyjí, ktorú spoznávali najmä na bicykloch.

Zimný hrebeň Fischbacherských Álp

Keď sme začiatkom minulého leta robili prechod hrebeňom Fischbacherských Álp, oslovili nás oblé, priateľské, lúčnaté chrbty pohoria ako vhodné na lyžiarsku turistiku. Túto našu myšlienku sme sa dnes vybrali uskutočniť.

Na bežkách na Nemčekoch

Nakoľko sa toho roku nekonal zimný turistický zraz, rozmýšľali sme, kam vyraziť na bežky namiesto zrazu. Návrhov bolo viacero, nakoniec sa ako najreálnejší ukázal pobyt na chalúpke na Nemčekoch. Snehu je dosť aj v nižších kopcoch, ubytovanie zadarmo, dobrá kuchárka, čo viac si možno želať.

Opäť na Panoramaloipe

Tohoročná zima je tak trocha iná ako tie predchádzajúce – je už pomaly koniec februára a my sme ešte neboli na našej obľúbenej Panoramaloipe vo Wechseli. Bolo to tým, že po celý január aj február  bolo dostatok snehu na bežkovanie aj v Malých Karpatoch, tak načo sa trepať tak ďaleko.

Trigonála

Diaľkový pochod cez tri štáty, ktorý už niekoľko rokov organizuje Boris Otmar sme naplánovali na koniec januára. Na sobotu 30.1. meteorológovia predpovedali sneženie, čomu v piatok nasvedčoval aj môj starý barometer. Klesol na nevídane nízke hodnoty, do oblasti, kde bolo napísané dážď.

Malé karpatské bežkovanie II.

Toto je reedícia minuloročného vydareného výletu na Holint. Aj účastníci sú podobní: Pele, Boris a neskôr aj Ivan, tak ako pred rokom. Navyše sú dnes Milena, Barborka a Piatok.
Je sobota 23.1.2010 a my sa stretáme opäť u Peleho, aby sme sa odviezli na parkovisko pri Zochovej chate a odtiaľ vybežkovali cez Čermákovu lúku na Holint.

Javorníky na bežkách

Za oknom zúri neuveriteľná zima. Mínusové teploty a veľa snehu nebývajú u nás pravidlom. Volá mi priateľ z Trnavy, či skúsime našu každoročnú akciu v Javorníkoch a mne je okamžite jasné, že to bude to pravé orechové. Trasa je tradičná: Melocík, Nad Zápačou, Čierna voda, Veľký Javorník, Malý Javorník, Portáš, Kohútka, Čertov.

 
© 2024 Ukázkové stránky -- Vytvořilo UDT
CNW:Counter